Far Temizleme
Far Temizleme

Far Temizleme

 

Otomobil farları, sürücünün yolu net şekilde görebilmesi ve araçların birbirini fark edebilmesi için konumlandırılmış ışık kaynaklarıdır. Özellikle akşam ve gece yolculuklarında sürücüler için büyük önem arz eder. Işıksız yollarda ve virajlarda kullanımı hayati önem taşır. Aynı zamana şeridinizde önünüzde giden arabayı daha net seçmek, sürüş mesafesini ayarlamak, sürücüsünün arkada başka bir aracın varlığından haberdar olmasını sağlamak, gerektiğinde uyarı amaçlı selektör yapmak; karşı şeritten gelen aracı görebilmek ve onun da sizi görmesini sağlamak gibi amaçlarla kullanılır. 


Günümüz otomobillerinin büyük çoğunluğunda güvenlik ve ağırlık faktörü nedeniyle plastik far kullanılmaktadır. Cama göre oldukça hafif ve güvenli olan plastik farlar zamanla kullanıma bağlı olarak sararmakta, matlaşmakta, çizilmekte ve aydınlatmayı olumsuz etkileyecek duruma gelmektedirler.


Araç farları genel olarak polikarbondan üretilir. Polikarbon, esnek ve sağlam yapılı, kristal görünümlü plastik grubu bir malzemedir. Işık geçirgenliği yüksektir. Farların iyi şekilde aydınlatma sağlanabilmesi için far ampullerinin güçlü olması ve sorunsuz çalışması yeterli değildir. Polikarbon kaplı dış yüzeyin lekesiz ve temiz olması, ışığı doğruca yansıtması da bir etkendir. Eğer farlarınız temiz ve lekesiz değilse, ışık kaynağı etkili olamaz. Bu noktada, far temizleme işlemini düzenli olarak yapmanız gerekir.

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014